Pierwsze wrażenie z Windows 7

Jakiś czas temu pisałem o pojawieniu się w ramach programu MSDNAA Windowsa 7 Professional za darmo dla studentów. Obiecałem, że jak tylko pobiorę i zainstaluję system to opiszę swoje wrażenie z jego użytkowania. Zanim nadszedł ten dzień swoje wrażenia opisał Dawid na swoim blogu. Teraz więc kolej na mnie :)

Pierwsze problemy

Pierwszy i właściwie jedyny problem pojawił się podczas całej procedury pobierania systemu. Pobieranie darmowego oprogramowania w ramach programu MSDNAA odbywa się w konkretny sposób. Nie polega ono na bezpośrednim pobieraniu pliku będącego obrazem płyty lecz pobraniu odpowiedniego downloadera czyli aplikacji, której zadaniem jest pobranie danego softwareu, sprawdzenie i rozpakowanie do pliku *.iso. Jest to dobre rozwiązanie dla użytkownika ponieważ można sobie pobierać dany program „na raty”. Ale przejdźmy do konkretów – wspomniany downloader pobrał należycie główny plik niestety podczas jego sprawdzania i rozpakowywania do obrazu *.iso po prostu się zawieszał. Myślałem, że brakuje miejsca na dysku (potrzebne 16 GB podczas gdy obraz zajmuje około 3) jednak to nie to. No cóż straciłem trochę czasu na pobieranie, które trzeba było powtórzyć. Po ponownym pobraniu z tego samego źródła rzecz jasna problem zniknął wychodzi więc na to, że podczas poprzedniego pobierania doszło do jakiegoś błędu. Szkoda jednak, że aplikacja pobierająca tego nie wykryła no ale cóż ;)

Instalacja i sterowniki

Tutaj wielki ukłon dla Microsoftu ponieważ system zainstalował się na moim Compalu FL90 naprawdę bardzo szybko co na początek przygody z tą wersją okienek było miłym zaskoczeniem. Po instalacji sprawdziłem jak wygląda sprawa sterowników i tutaj również było całkiem przyzwoicie. Tylko 3 urządzenia nie były zainstalowane jednak 2 z nich system zainstalował po automatycznym wyszukaniu ich w sieci. To duży plus bo chyba nigdy mi się nie zdarzyło żeby inna wersja Windowsa z powodzeniem zakończyła ten proces :D Dodatkowo ręcznie doinstalowywałem sterowniki do GeForce’a 8600M GT ponieważ system zainstalował jakieś standardowe.

Internet i aktualizacje

Podczas pierwszego uruchomienia (a właściwie po) system bezproblemowo wykrył moją bezprzewodową sieć domową i nie było żadnych problemów aby się z nią połączyć. Po dokonaniu połączenia zostały zasygnalizowane dostępne aktualizacje, które oczywiście zainstalowałem.

Aero Peek

To bardzo ciekawa i przydatna funkcja, która cytuje umożliwia wyświetlenie szybkiego podglądu otwartych okien bez konieczności opuszczania bieżącego okna. Wskaż przycisk paska zadań, aby wyświetlić miniaturowy podgląd danego okna, a następnie wskaż kursorem myszy tę miniaturę, aby uzyskać pełnoekranowy podgląd okna. Jeśli zdecydujesz się przejść do okna wyświetlanego w podglądzie, po prostu kliknij jego miniaturę. Ta funkcja jest niezwykle przydatna.

Zrzut pochodzi ze strony Microsoftu

Powrócił „Pokaż Pulpit”

Pamiętam tę opcję z Windowsa 98 kiedy mała ikonka umieszczona zaraz obok „wejścia” w menu start umożliwiała minimalizacje wszystkich okien. Jest to rzecz bardzo przydatna kiedy chcemy wszystko zamknąć i szybko spoglądnąć w jakimś celu na pulpit, a ponowne kliknięcie w przycisk powoduje powrót do poprzedniej struktury okien na ekranie. Można jednak użyć go inaczej – po prostu najeżdżamy na niego kursorem myszki (bez klikania) co spowoduje minimalizację wszystkich okien, a po zjechaniu kursorem z przycisku wrócony zostanie stan poprzedni. W Windows 7 przycisk ten umieszczony został w prawym dolnym rogu. Ten sam efekt można uzyskać poprzez kombinację klawiszy Windows + D.

Obraz pochodzi ze strony Microsoftu

Pasek zadań

Ciekawą sprawą jest przypinanie dowolnych programów do paska zadań co zawsze pozwala na posiadanie danych programów pod ręką. Ikony w pasku tym są wyraźne, estetyczne i można je łatwo i przyjemnie przesuwać itd. Świetnie sprawdzają się również listy szybkiego dostępu, do których dostęp uzyskujemy gdy klikniemy prawym przyciskiem myszy daną ikonkę na pasku zadań. Bardzo funkcjonalne i przydatne są opcje zarządzania paskiem zadań i menu start przykładowo możemy sobie ustalić jakie ikony mają się wyświetlać w obszarze powiadomień czyli tzw. trayu (chyba dobrze napisałem :P ).

Obraz pochodzi ze strony Microsoftu

Wydajność, sprawność i szybkość systemu

Muszę przyznać, że system chodzi naprawdę fajnie. Szybko, wydajnie – coś pięknego. Co prawda każdy system zaraz po instalacji, przy małej ilość zainstalowanego softwareu oraz krótkim czasie użytkowania chodzi dobrze to tutaj „czuć”, że Microsoft się postarał. Przynajmniej takie jest moje pierwsze wrażenie, które mam nadzieję z czasem się nie zmieni. Dobrze działają również opcje uśpienia czy hibernacji.

Co dalej ?

To tyle słowem pierwszych wrażeń, ale na pewno napiszę jeszcze sporo. Dajcie mi kilka dni na dokładne zapoznanie się z Windowsem 7 abym mógł dokładnie poznać jego wady i zalety. Zainstaluje różne oprogramowanie, sprawdzę prace przy różnych konfiguracjach, może przetestuję jakąś grę. Ciąg dalszy niebawem :)

Przedstawione zrzuty ekranowe pochodzą ze strony Microsoftu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

4 przemyślenia nt. „Pierwsze wrażenie z Windows 7

 1. Z czasem zauważysz, że po odinstalowaniu niektórych aplikacji zostają jeszcze skróty w niektórych miejscach (np w pasku ostatnio uruchamianych programów). Poza tym czasami zdarza się ( szczególnie po podłączeniu drugiego monitora/projektora ), że FN (function key) po użyciu jest nadal tak jakby „wsciśnięty” i np. klikając czyste „S” włącza Ci się wyszukiwanie, trzeba wtedy kilkakrotnie użyć onPress FN, żeby się tego „efektu” pozbyć ;-P To są chyba jedyne błędy, które mi przeszkadzają i na pewno będą usunięte… kiedyś :-)
  Mogę powiedzieć jeszcze, a w zasadzie napisać… że również niedawno przesiadłem się na wersję RTM 7600, wcześniej miałem RC 7100 i tam natomiast wielkim błędem był fakt, że niektóre ściągnięte archiwa miały jakieś błędy typu CRC mimo tego, że ściągnięte na innych systemach działały sprawnie ;-P na RTM jeszcze tego nie doświadczyłem. Z niecierpliwością czekam na pierwszy service pack oraz polecam wszystkim fanom przedewszystkim windowsa XP oraz nieświadomym swojego błędu fanom Visty o wypróbowanie windowsa 7 64 :D

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Dzięki Barto za komentarz. Tak jak mówisz – zapewne z czasem zauważę kilka ciekawostek zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych :D

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. A, dzis natrafiłem na kolejny problem, otóż czyszcząc jak co jakiś czas foldery AppData, Locale, Tempy i inne „pamięci podręczne” zdarzył się pewien incydent. A mianowicie przy usuwaniu dużej ilości plików (np 10 000) zdarza się, że im pełniejszy kosz tym wolniej W7 usuwa ;P i jest na to rada, trzeba w trakcie usuwania opróżniać kosz, albo czekać bo im więcej usunie tym bardziej zwalnia usuwanie. Opróżnianie kosza bardzo skraca ten proces.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Dzięki Barto za kolejny komentarz i informację. Ja niestety obecnie pracuje na starej stacjonarce, bo laptop poleciał do serwisu na gwarancję więc nie mam opcji testować dalej Windowsa 7. Aczkolwiek jak tylko dostanę sprzęt z naprawy to nadrobię zaległości !

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− jeden = 8

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>